Kwasy AHA i BHA – które wybrać?

Kwasy wchodzą w skład kosmetyków i wykorzystywane są w gabinetach kosmetycznych. Najlepszą porą na ich stosowanie jest okres wczesnej wiosny i jesieni ze względu na brak silnego nasłonecznienia i umiarkowane temperatury.

Swoją popularność zawdzięczają rewelacyjnym efektom, które przynoszą skórze. Pozwalają na skuteczne pozbycie się martwego naskórka, ograniczenie zmian trądzikowych i zminimalizowanie zmarszczek. Jakie jeszcze właściwości posiadają kwasy AHA i BHA, jakie są ich rodzaje i jak z nich korzystać?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym są kwasy AHA i BHA oraz jakie są ich rodzaje. Dowiesz się także, jakie mają działanie i komu są polecane. Dodatkowo opiszemy przeciwwskazania do kuracji z użyciem kwasów.

Spis treści:

  • Kwasy AHA i BHA – właściwości

  • Kwasy AHA i BHA – rodzaje

  • Przeciwwskazania do stosowania kwasów

  • Podsumowanie


Kwasy AHA i BHA – właściwości

Kwasy kojarzone są głównie ze złuszczaniem martwego naskórka, ale nie jest to ich jedyne zastosowanie. Pomagają w wygładzeniu cery, nawilżeniu i poprawie jej napięcia. Dodatkowo oczyszczają i ściągają pory oraz regulują pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu mogą pozytywnie wpłynąć na ilość pojawiających się zmian trądzikowych.
Kwasy AHA i BHA będą też dobrym rozwiązaniem w przypadku spadku nawilżenia oraz niezdrowego kolorytu skóry. Potrafią też pobudzać produkcję kwasu hialuronowego! Ten związek chemiczny naturalnie produkowany przez organizm wykazuje działanie higroskopijne, wiąże wilgoć w skórze właściwej. Niestety z wiekiem jego produkcja spada, a w efekcie skóra może być bardziej sucha i podatna na powstawanie zmarszczek. Jeżeli więc obserwujesz u siebie pierwsze oznaki starzenia, to również powinnaś skierować na nie swoją uwagę. Dzięki kwasom AHA i BHA cera zyska odmłodzony wygląd, wyrównany koloryt i blask!
Uzyskiwane efekty mogą się od siebie różnić w zależności od rodzaju wybranego kwasu oraz jego stężenia. W zaciszu domowym stosuje się kwasy o niższym stężeniu, po kwasy o wyższym stężeniu powinno się sięgać jedynie pod okiem specjalisty w gabinecie kosmetycznym. Źle stosowane mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!
Dodatkowo pamiętaj, że podczas kuracji kwasami należy unikać słońca oraz używać kremów z filtrem! To bardzo ważne, bo bez odpowiedniego zabezpieczenia narażasz się na powstanie przebarwień.


Kwasy AHA i BHA – rodzaje

Z pewnością spotkałaś się z wieloma różnymi kwasami w kosmetykach, być może niektórych z nich nawet używałaś. Jednak zacznijmy od początku. Co kryje się pod tajemniczymi nazwami AHA i BHA? Kwasy AHA należą do grupy alfahydroksykwasów, inaczej zwanych także kwasami owocowymi. Do tej kategorii należą kwasy:

  • migdałowy,

  • glikolowy,

  • mlekowy,

  • jabłkowy

  • winowy,

  • cytrynowy,

  • pirogronowy.

Kwasy owocowe są rozpuszczalne w wodzie i działają w warstwie rogowej naskórka, czyli tej najbardziej zewnętrznej. W zależności od konkretnego rodzaju uzyskiwane efekty mogą się różnić. W kosmetykach pielęgnacyjnych najczęściej pojawiają się trzy z nich: glikolowy, migdałowy i mlekowy.

Ten pierwszy pozyskiwany jest z trzciny cukrowej i charakteryzuje się najmniejszą cząsteczką, dzięki temu ma bardzo dogłębne działanie. Kwas glikolowy będzie idealny dla cery trądzikowej, z przebarwieniami lub dojrzałej, ponieważ działa regulująco na wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia i wygładza blizny, a dodatkowo pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

Drugi z najpowszechniej stosowanych kwasów to kwas migdałowy. Z powodzeniem można stosować go także w przypadku skóry wrażliwej, ponieważ jest uznawany za najdelikatniejszy z kwasów. Ma działanie antybakteryjne, depigmentacyjne i nawilżające. Pomaga w walce z trądzikiem, reguluje łojotok i poprawia ogólny koloryt skóry.

Ostatni – kwas mlekowy – niektórzy mogą kojarzyć z zakwasami. Jest on produkowany przez organizm po silnym wysiłku, w efekcie czego odczuwamy tzw. „zakwasy”. Kwas mlekowy ma szerokie zastosowanie i sprawdzi się dla wielu różnych typów cer i problemów skórnych. Będzie skuteczny w walce z trądzikiem, zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi oraz łojotokiem. Korzyści z jego działania odczują osoby z cerą suchą, dojrzałą, mieszaną, z przebarwieniami czy niezdrowym kolorytem.

Kwasy BHA to inaczej betahydroksykwasy, do tej grupy zalicza się kwas salicylowy. W odróżnieniu od AHA jest rozpuszczalny w tłuszczach i ma zdolność przenikania w głąb skóry. Jego działanie jest zdecydowanie mocniejsze niż w przypadku AHA, dlatego w wyższych stężeniach warto stosować go pod okiem specjalisty. Wiele salonów ma go w swojej ofercie, np. w postaci shota kwasowego. Kwas salicylowy będzie odpowiedni dla posiadaczek skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ dzięki swojej możliwości przenikania przez warstwę hydrolipidową potrafi regulować produkcję sebum i oczyszczać pory. Dodatkowo ma potwierdzone działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.


Przeciwwskazania do stosowania kwasów

Nie wszystko nadaje się dla każdego i podobnie jest z kwasami. Ze względu na poziom ich ingerencji w skórę nie każdemu zaleca się ich stosowanie. Jeżeli chcesz sięgnąć po wyższe stężenie produktu, to zwróć szczególną uwagę na listę przeciwwskazań.
Terapię z kwasami powinnaś odłożyć w czasie, jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub zmagasz się z aktywną formę opryszczki. Dodatkowo, jeżeli masz alergie skórne, podrażnienia lub miejscowo uszkodzony naskórek, to również tymczasowo zrezygnuj z zabiegów.
Do przeciwwskazań zalicza się także ekspozycję na silne słońce i solarium. Dodatkowo kuracji kwasami nie powinno się łączyć z zabiegami takimi jak mikrodermabrazja czy kawitacja.

Podsumowanie

Kwasy AHA i BHA podbiły rynek kosmetyczny i mają szerokie grono zwolenników. Ich przewaga w sile działania nad standardowymi peelingami jest ogromna. Efekty są widoczne szybciej, a korzyści jest dużo więcej. Duży wybór produktów i ich stężeń pozwala dobrać produkt dopasowany do typu posiadanej cery i jej aktualnych potrzeb. Jeżeli nie jesteś przekonana, czy wybrany przez Ciebie produkt nadaje się dla Twojej skóry, to możesz skorzystać z zabiegów w salonie kosmetycznym. Specjalista z pewnością dobierze odpowiedni dla Twojej skóry kwas, a dodatkowo jego działanie będzie bardziej zauważalne ze względu na wyższe stężenie.

 

12 000+ zadowolonych klientów

63 000+

zadowolonych klientów
38 400+ pozytywnych opinii

12 400+

pozytywnych opinii
60+ salonów w całej Polsce

70+

salonów w całej Polsce
180+ pakietów promocyjnych

20+

pakietów promocyjnych

Lubisz prezenty?

Zapisz się do naszego newslettera i odkryj nasz e-book "Akcja LATO". Znajdziesz w nim inspirujące porady, które pomogą Ci zatroszczyć się o ciało, skórę twarzy i umysł podczas tego pięknego sezonu.