Olejek w pielęgnacji – czy warto go stosować?

Olejek do pielęgnacji, szczególnie twarzy, może budzić wiele wątpliwości. Zastanawiasz się, czy nada się w przypadku cery trądzikowej, czy nie zapcha porów i nie spowoduje wysypu niedoskonałości? Jak go stosować i w którym kroku pielęgnacji go umieścić?

Olejowanie twarzy nie jest szczególnie popularne, a może przynieść wiele korzyści dla skóry. Dlatego postaramy się przybliżyć Ci ten temat, żebyś i Ty mogła korzystać z jego dobroczynnych właściwości!

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym są olejki i jak prawidłowo ich używać. Dodatkowo dowiesz się, jakie są ich rodzaje i jakie korzyści mogą przynieść cerze.

Spis treści

  • Czym są olejki?

  • Jakie efekty dla skóry może przynieść olejek

  • Jaki olejek wybrać?

  • Jak stosować olejek w pielęgnacji?

  • Podsumowanie

Czym są olejki?

Olejki to naturalnie pozyskiwane w wyniku tłoczenia tłuszcze roślinne. Pozyskiwane są głównie z nasion, pestek i owoców. Przy odpowiednim stosowaniu umożliwiają uzyskanie efektu okluzji, czyli filmu ochronnego, który zabezpiecza skórę przed utratą wody. Mają działanie natłuszczające i nawilżające, przez co każda cera może czerpać z nich korzyści. Wystarczy tylko znaleźć ten, który swoimi właściwościami będzie odpowiadał potrzebom Twojej cery.

Zwróć uwagę, aby wybrany przez Ciebie olejek zawierał wysoką zawartość kwasu linolowego, kwasu alfa-linolenowego i kwasu gamma-linolenowego. Są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, inaczej zwane NNKT.

Jakie efekty dla skóry może przynieść olejek

W zależności od wybranego rodzaju olejku może on wykazywać nieco inne działanie na skórę. Jednak do ogólnych właściwości tego naturalnego kosmetyku zaliczyć można widoczne przyspieszenie regeneracji naskórka i wyciszanie podrażnień. Dodatkowo wykazują działanie wygładzające i zmiękczające. Są także świetnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin.

Ważną zaletą olejków jest to, że są łatwo przyswajane przez skórę i nie wywołują alergii, dzięki czemu nawet osoby z cerą wrażliwą mogą je z powodzeniem stosować. Istotnym zastosowaniem tego kosmetyku, szczególnie dla skór suchych, jest tworzenie warstwy okluzyjnej, która pomaga w utrzymaniu wilgoci w skórze. Nałożony na serum i krem do twarzy olejek stworzy swego rodzaju tarczę, która uniemożliwi uciekanie nawilżenia na zewnątrz i spowoduje efektywne wchłonięcie go w głąb naskórka.

Jaki olejek wybrać?

Zapewne niejednokrotnie zetknęłaś się w drogeriach z olejkami. Ich różnorodność może powodować, że czujemy się zagubione. Każdy wykazuje inne działanie, więc który wybrać? Postaramy się przybliżyć Ci działanie tych najpopularniejszych, żebyś mogła dobrać go idealnie do potrzeb Twojej skóry!

Jeden z najpopularniejszych dostępnych na rynku olejów to ten produkowany ze słodkich migdałów. Nadaje się nawet do pielęgnacji skóry niemowlęcej! Zmiękcza, nawilża, regeneruje i natłuszcza. Jeżeli nie lubisz tłustych kosmetyków, to ten sprawdzi się świetnie, ponieważ nie zostawia nieprzyjemnej warstwy. Sprawdzi się dla posiadaczek cer normalnych, suchych i wrażliwych, a dodatkowo dzięki działaniu przeciwzmarszczkowemu sprawdzi się także w przypadku osób, które zauważyły pierwsze oznaki starzenia.

Olej arganowy z kolei dobrze nadaje się do usuwania makijażu oraz pielęgnacji włosów. Jest także częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy ze względu na nawilżające właściwości.

Jeżeli chcesz zadziałać przeciwstarzeniowo, powinnaś skierować swoją uwagę w kierunku olejku z awokado. Znany jest z wygładzania zmarszczek i zapewnienia cerze młodego wyglądu.

Jeżeli szukasz czegoś uniwersalnego, to w Twoim przypadku sprawdzi się olej kokosowy – będzie dobrym kosmetykiem do demakijażu i natłuszczania skóry! 

Dla bardziej wymagających – makadamia – jego lekka konsystencja i szybkie wchłanianie sprawiają, że produkt jest wygodny w użytku. Dodatkowo pozostawia cerę przyjemną w dotyku i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Także dla cery naczynkowej znajdzie się odpowiedni produkt – w tym wypadku sięgnij po olej z ogórecznika, dzikiej róży lub orzecha laskowego, ponieważ wzmacniają naczynia krwionośne. Dla skór skłonnych do powstawania niedoskonałości sprawdzi się produkt z pestek malin, czarnuszki czy tamanu – mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne dzięki czemu ograniczą powstawanie zmian.

Oleje możesz stosować także punktowo. Wiedziałaś, że ten z drzewa herbacianego wykazuje silne działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie ran, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako kuracja niedoskonałości zamiast aptecznych produktów?

Jak sama widzisz, możliwości jest bardzo dużo, a to tylko niewielka część olejów, które możesz znaleźć na rynku. Każda cera znajdzie rodzaj, który nada się idealnie! 

A jeżeli nie jesteś zwolenniczką olejowania, to możesz postawić na zabiegi kosmetyczne o działaniu nawilżającym, ujędrniającym i przeciwzmarszczkowym. Sprawdzi się do tego karboksyterapia, która zwiększa przepływ krwi, pobudza mikrokrążenie, usuwa obrzęki oraz wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu Twoja skóra będzie jędrna, wygładzona i pełna blasku!

Jak stosować olejek w pielęgnacji?

Wiesz już, jakie rodzaje olejków występują i jaki wpływ mają na skórę. Pora dowiedzieć się, jak właściwie je stosować. Zastosowań i metod aplikacji jest wiele, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Z powodzeniem możesz stosować je do demakijażu twarzy. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych mieszanek, których możesz użyć do tego celu. Świetnie rozpuszczają makijaż i pomagają pozbyć się zanieczyszczeń i sebum nie podrażniając przy tym skóry. 

Jeżeli posiadasz cerę wrażliwą, która na pocieranie wacikiem kosmetycznym reaguje zaczerwienieniem i podrażnieniem, pora zainteresować się omawianą metodą oczyszczania. Pamiętaj tylko, by po zastosowaniu produktu zmyć jego pozostałości żelem lub pianką do mycia twarzy, by uniknąć zapchania porów.

Kolejną możliwością jest stosowanie oleju po nałożeniu kremu. Dzięki temu powstanie cienki film, który zabezpieczy cerę przed utratą nawilżenia. Możesz także zdecydować się na dodanie kilku kropli bezpośrednio do kremu, dzięki czemu wzmocnisz jego działanie.

Oleje sprawdzą się nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale i całego ciała oraz włosów! Możesz nakładać go na wilgotną lub suchą skórę zaraz po prysznicu, dzięki czemu po regularnym stosowaniu uzyskasz efekt nawilżenia i wygładzenia. Jako kosmetyk na włosy pomaga w ich regeneracji, zapobiega wypadaniu i wzmacnia ich strukturę. Nałóż go na wilgotne włosy na godzinę przed ich myciem, a następnie dokładnie zmyj przy użyciu szamponu.

Podsumowanie

Jak sama widzisz, warto wdrożyć olejki do swojej pielęgnacyjnej rutyny, bo efekty, które mogą przynieść Twojej skórze twarzy i ciała oraz włosom, są rewelacyjne. Przy tym to dość niedrogi kosmetyk, który świetnie sprawdzi się dla każdego typu cery! Różnorodność metod ich stosowania jest na tyle szeroka, że z powodzeniem znajdziesz tę dla siebie najlepszą!

 

12 000+ zadowolonych klientów

63 000+

zadowolonych klientów
38 400+ pozytywnych opinii

12 400+

pozytywnych opinii
60+ salonów w całej Polsce

70+

salonów w całej Polsce
180+ pakietów promocyjnych

20+

pakietów promocyjnych

Lubisz prezenty?

Zapisz się do naszego newslettera i odkryj nasz e-book "Akcja LATO". Znajdziesz w nim inspirujące porady, które pomogą Ci zatroszczyć się o ciało, skórę twarzy i umysł podczas tego pięknego sezonu.